|
Bojnici Maji Čavlović ovo je već treća misija u Afganistanu. Ovaj će put bojnica Čavlović sudjelovati u misiji ISAF kao mentorica u Školi vojne policije u Kabulu |
U mirovnu misiju ISAF u Afganistan ispratili smo već 18. kontingent. Sa svakom novom rotacijom rastao je broj pripadnika u misiji, a mijenjao se i opseg zadaća prema sve odgovornijim i zahtjevnijim pa do onih vodećih. Ukupno 312 pripadnika ovog kontingenta preuzet će zadaće u Regionalnom zapovjedništvu Sjever u Mazar-e-Sharifu i u Kabulu. Riječ je o već uhodanim zadaćama u namjenski organiziranim snagama Vojne policije i pješaštva, stožernom osoblju, operativno-mentorskim timovima za vezu, mentorima u Školi vojne policije i Logističkoj školi u Kabulu te zračnom mentorskom timu. S ovim se kontingentom prvi put upućuju i mentori u Vojnoobučni centar u Kabul.
Sa svakim novim kontingentom sve je veći broj pripadnika koji iza sebe imaju dvije, tri, čak i četiri misije pa tako i u ovom, a sve je više i pripadnica OSRH-a koje zajedno s kolegama u misiji obavljaju vrlo zahtjevne i odgovorne zadaće. U ovom ih je kontingentu trinaest, a među njima posebno ćemo predstaviti natporučnicu Manuelu Denžić i bojnicu Maju Čavlović jer svaka na svoj način izaziva novinarsku znatiželju te nekolicinu njihovih kolega koji već imaju zavidno iskustvo iz međunarodnih misija.
|
Natporučnica Manuela Denžić jedna je od malobrojnih časnica na zapovjednoj dužnosti u misiji, gdje će zapovijedati vodom u sklopu namjenski organiziranih snaga pješaštva. Očekivanja su, priznaje, vrlo velika, no jednako tako samouvjereno dodaje da ne očekuje neugodnih iznenađenja jer pripreme su bile opsežne i dugotrajne |
Mladu Varaždinku, natporučnicu Denžić upoznali smo nedavno kao prvu zapovjednicu voda u vježbi CROMINN 11 koja je potkraj srpnja održana u Minnesoti (SAD), a koja se već tradicionalno, i to već šestu godinu zaredom provodi u sklopu bilateralne suradnje sa SAD-om. U OSRH-u je od 2007. i trenutačno je na dužnosti zapovjednice 1. mehaniziranog voda u mehaniziranoj bojni “Gromovi” Gardijske motorizirane brigade HKoV-a. S ponosom ističe da je polaznica prvog naraštaja programa civilno-vojnog školovanja Kadet te da su joj ondje stečena iskustva uvelike pomogla nakon postavljenja na dužnost. Njoj je ovo prva misija i doživljava je kao veliki izazov, ali i priznanjem koje joj je povjereno. Očekivanja su, priznaje, vrlo velika, no jednako tako samouvjereno dodaje da ne očekuje neugodnih iznenađenja jer pripreme su bile opsežne i dugotrajne. Jedna je od malobrojnih časnica na zapovjednoj dužnosti u misiji, gdje će zapovijedati vodom u sklopu namjenski organiziranih snaga pješaštva, no, kako ističe, to nije nikakav problem. Stručnost i profesionalan odnos u poslu su iznad svih stereotipa, napominje, te je takav odnos i s kolegama i s vojnicima kojima zapovijeda.
Bojnici Maji Čavlović ovo je već treća misija u Afganistanu. Na dužnosti je časnika za obuku temeljne Vojne policije u Središtu VP-a za obuku “Alfred Hill” u Pukovniji Vojne policije HKoV-a. I ona je tijekom svog prvog boravka u sastavu 10. kontingenta zapovijedala vodom, a zatim u sklopu 14. kontingenta bila na dužnosti zamjenika zapovjednika snaga Vojne policije u Regionalnom zapovjedništvu Sjever u Mazar-e Sharifu. Ovaj put bojnica Čavlović sudjelovat će u misiji ISAF kao mentorica u Školi vojne policije u Kabulu, točnije časnik za razvoj vojnopolicijske doktrine.
|
Naredniku Rajku Damjanoviću ovo je 4. odlazak u misiju, ovaj put u ulozi mentora u Školi vojne policije u Kabulu. Dosadašnja iskustva su mu, kaže, iznad svih očekivanja |
Zanimalo nas je, što ju je motiviralo da se i treći put prijavi u misiju, odvoji od obitelji, ode u daleku zemlju toliko različitu od naše…i dobili odgovor primjeren pravom profesionalnom vojniku. “Misija je ipak kruna vojnog poziva i našeg profesionalnog razvoja, ona je za vojnika najveći izazov i pruža mogućnost stjecanja novih znanja i iskustava. A odluka je dijelom donesena i zbog vrlo dobrih prethodnih iskustava kako s domicilnim stanovništvom tako i s pripadnicima drugih vojski. Na pripadnike naših OS-a gleda se svugdje vrlo pozitivno i to me iznimno veseli. I zanima me kako je misija napredovala od mog zadnjeg boravka.” Bojnica Čavlović se u potpunosti slaže s natporučnicom Denžić da vojni sustav poznaje samo razlike u činu, iskustvu i znanju, a spol tu apsolutno nema nikakvu ulogu. S osmjehom dodaje da vojnici kojima je zapovijedala prvi put u misiji nisu ničim pokazali da su bili nezadovoljni.
Među veteranima po broju odlazaka u misiju je i narednik Rajko Damjanović, pripadnik Pukovnije Vojne policije HKoV-a. Ovo mu je 4. odlazak u misiju, ovaj put u ulozi mentora u Školi vojne policije u Kabulu. “Posebno smo se pripremali za ono što nas očekuje, motivirani smo, imamo iskustvo, odličnu opremu i jedva čekamo preuzeti zadaće”, napominje narednik Damjanović. Dodaje da je u naravi vojnika odlazak u misiju, želja za radom u međunarodnom okružju, usavršavanje, učenje… Dosadašnja iskustva su mu, kaže, iznad svih očekivanja. Iako ih, napominje, očekuje mnogo posla i velika odgovornost, spreman je zajedno s kolegama na sve izazove i s nestrpljenjem očekuje da krenu u ostvarenje preuzetih zadaća.
|
Satnik Zlatko Sudić u misiji će sudjelovati 2. put i to kao stožerno osoblje u Regionalnom zapovjedništvu Sjever. Jedan je od onih koji je osim u ISAF-u, sudjelovao i u UN-ovoj misiji UNMOGIP (Indija i Pakistan) kao vojni promatrač |
S ovim kontingentom OSRH preuzima još jednu novu zadaću u misiji ISAF, a riječ je o mentoriranju u kabulskom Vojnoobučnom centru. Za nju će biti, uz još dvojicu kolega, zadužen časnički namjesnik Michael Fanuko, pripadnik HVU-a, kojem je ovo treći odlazak u Afganistan. Zadaća je nova i samim time izazovna, kaže. “S nestrpljenjem očekujem vidjeti napredak u Afganistanu, iz kojeg zaista nosim vrlo pozitivna iskustva. Nakon 15 mjeseci koje sam ondje proveo, osjećam se kao da se vraćam kući…” ističe časnički namjesnik Fanuko.
I satnik Zlatko Sudić, pripadnik GS OSRH-a, u misiji će sudjelovati 2. put i to kao stožerno osoblje u Regionalnom zapovjedništvu Sjever. Zanimala su nas i njegova iskustva jer je jedan od onih koji je osim u ISAF-u, sudjelovao i u UN-ovoj misiji UNMOGIP (Indija i Pakistan) kao vojni promatrač. “U UN-ovim misijama više ovisite sami o sebi, ne nosite oružje, djelujete po nekim drugim pravilima. U misiji ISAF su strogo propisana pravila djelovanja, pripadnici su naoružani… Upravo je zato najvažnija spremnost kontingenta, ali i svakog pojedinca posebno za zadaću na koju se upućuje”, ističe satnik Sudić. Dodaje da su naši vojnici diljem svijeta odlično prihvaćeni i to ponajprije zbog svog poštenog i profesionalnog pristupa poslu, jednakog odnosa prema svima i očite želje da pruže pomoć, a to ljudi prepoznaju i cijene.
Profesionalnost i odgovoran pristup u provođenju zadaća koji možemo iščitati iz ovih nekoliko izjava, više je nego očit i to prepoznaju i kolege po struci iz drugih vojski, to prepoznaju i pripadnici afganistanske vojske, ali i obični Afganistanci kojima je hrvatska zastava na ramenu naših vojnika itekako poznata i prihvaćaju je. To je ono što se sa svakim našim kontingentom koji odlazi u misiju iznova potvrđuje i ispunjava nas ponosom.
|
Časnički namjesnik Michael Fanuko, kojem je ovo treći odlazak u Afganistan ističe: “S nestrpljenjem očekujem vidjeti napredak u Afganistanu, iz kojeg zaista nosim vrlo pozitivna iskustva” |
|